استخرهای تثبیت فاضلاب

استخرهای تثبیت فاضلاب
استخرهای تثبیت فاضلاب
Spread the love
4/5 - (1 امتیاز)

برکه های تثبیت فاضلاب چیست ؟

استخرهای تثبیت فاضلاب در ساده ترین شکل خود حوضچه های عریض و کم عمقی هستند که در آن فاضلاب خام بوسیله روش های کاملا طبیعی در اثر واکنش جلبک ها و باکتری ها تصفیه می گردد. هزینه های ساختمانی ٬ میزان سرمایه گذاری اولیه و تعمیرات مورد نیاز آن ها پایین و بهره برداری و نگهداری از آن ها بسیار آسان و کم هزینه است.استخرهای تثبیت فاضلاب بدون شک در مناطق گرمسیری و جایی که زمین کافی در اختیار باشد یکی از مؤثرترین روش­های تصفیه فاضلاب است.

بایستی متذکر شد که استفاده از این استخرها منحصر به مناطق گرمسیر نمی‌باشد و در اکثر شرایط آب و هوایی حتی مناطق سردسیری مانند آلاسکا راندمان مناسبی داشته است. در تصفیه فاضلاب­های صنعتی نیز استخرهای تثبیت فاضلاب کارآرایی چشمگیری از خود نشان داده است همچنین در کشورهای صنعتی

استخرهای تثبیت فاضلاب یکی از ابزارهای مهم در فرایند تصفیه فاضلاب است.

انواع استخرهای تثبیت فاضلاب

این استخرها از نوع های مختلفی مانند استخرهای تثبیت اولیه، ثانویه و نهایی هستند که هر یک وظایف خاصی در فرایند تصفیه دارند.

 استخرهای تثبیت اولیه:

استخر تثبیت اولیه یا Primary Clarifier به عنوان قسمتی از سیستم تصفیه فاضلاب واحد اولیه و اساسی است. در این استخر، فاضلاب وارد شده از منابع مختلف شامل مواد خام و مواد فسادپذیر تثبیت می‌شود. در این مرحله ترسیب ذرات سنگین موجود در فاضلاب صورت می‌گیرد که باعث جدا شدن این ذرات از آب می‌شود.

استخرهای تثبیت ثانویه:

استخر تثبیت ثانویه یا Secondary Clarifier برای تثبیت فاضلاب پس از فرایند تصفیه اولیه استفاده می‌شود. در این استخر، فاضلاب پس از عبور از مراحل پیشرفته تصفیه اولیه مانند تصفیه بیولوژیکی، به استخر تثبیت ثانویه منتقل می‌شود تا باقیمانده‌های ذرات معلق و ترسیبی از آن جدا شده و تصفیه نهایی انجام شود.

استخرهای تثبیت نهایی:

استخر تثبیت نهایی یا Tertiary Clarifier به عنوان مرحله نهایی در فرایند تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود. در این مرحله، فاضلاب پس از انجام تصفیه‌های بیولوژیکی و شیمیایی، به استخر تثبیت نهایی منتقل می‌شود تا باقیمانده‌های ذرات و مواد آلاینده دیگر جدا شده و آب تصفیه شده حاوی مقدار کمتری از آلاینده‌ها باقی بماند.

استخرهای تثبیت فاضلاب بر اساس ماهیت واکنش های بیولوژیکی درون آنها به سه دسته اساسی تقسیم می شوند :

۱٫ استخر های هوازی (Aerobic ponds)

۲٫استخر های بی هوازی (Anaerobic ponds)

۳٫استخر های هوازی و بی هوازی ( اختیاری)  Facultative ponds

Sewage stabilization pools are, in their simplest form, widespread and shallow ponds in which raw sewage is treated by algae and bacteria in a completely natural way. The cost of construction, the amount of initial investment and repairs they require, and the operation and maintenance of them are very easy and low cost. Sewerage stabilization basins are undoubtedly in tropical areas and where there is enough land, one of the most effective methods Sewage treatment.

It should be noted that the use of these pools is not limited to tropical areas, and in most weather conditions, even cold regions such as Alaska have had a good performance. In industrial wastewater treatment, sewage stabilization pools have also shown significant efficiency. Also, in industrialized countries

Sewage stabilization pools are divided into three basic categories based on the nature of the biological reactions within them:

1. Aerobic ponds

2. Anaerobic Ponds

3. Aerobic and anaerobic plots (optional) Facultative ponds

همچنین بخوانید :

مزایا و معایب استخرهای تثبیت فاضلاب

روشهای تصفیه آب استخر

روشهای تصفیه فاضلاب

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. فوریه 23, 2024

    […] متذکر شد که استفاده از استخر تثبیت فاضلاب منحصر به مناطق گرمسیر نمی‌باشد و در اکثر شرایط آب و […]

  2. فوریه 23, 2024

    […] برکه های تثبیت فاضلاب (WSP) گودال های خاکی هستند که فاضلاب خانگی و دیگر فاضلاب ها برای مدت طولانی در آنها نگهداری شده و با عمل ته نشینی و به کمک نور،حرارت، رشد جلبکها و میکروارگانیسم ها مواد آلی موجود در فاضلاب تجزیه و تثبیت می گردد.در این واحد ها عمل ته نشینی و تثبیت  هر دو با ام انجام می شود. […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *