تشخیص کربن اکتیو از زغال چوب برای تصفیه آب

فیلتر کربن فعال
فیلتر کربن فعال
Spread the love
4.7/5 - (3 امتیاز)

به طور معمول، فیلتر کربن برای حذف ترکیبات آلی یا استخراج کلر آزاد از آب استفاده می شود. علاوه بر این، می توانید به چند روش دیگر برای تشخیص فیلتر آب کربن فعال از زغال معمولی در مقاله زیر مراجعه کنید

چگونه کربن فعال برای تصفیه آب را از زغال چوب معمولی تشخیص دهیم؟

  • بر اساس سختی زغال سنگ

اگر با چشم غیر مسلح نگاه کنید، به سختی می توانید این دو نوع زغال سنگ را تشخیص دهید. با این حال، شما می توانید آنها را با لمس از طریق سختی از هم جدا کنید. آب فیلتر کربن فعال سخت تر از زغال چوب معمولی خواهد بود. اگر بتوانید چوب زغال چوب را با نیروی نور بشکنید، آن کربن فعال نیست.

  • استفاده از آب

تفاوت اساسی بین کربن فعال و زغال چوب معمولی، توانایی فیلتر کردن آب است. بنابراین برای تشخیص این دو نوع زغال سنگ می توانید به عوامل فوق تکیه کنید. ابتدا یک فنجان آب کثیف آماده می‌کنید، هر تکه زغال را داخل آن می‌ریزید. اگر آب در حال حباب زدن است و رنگ آن به تدریج پاک می‌شود، کربن فعال است. برعکس، اگر آب پدیده ای نداشته باشد، زغال سنگ معمولی است.

  • سوزاندن زغال سنگ

زغال سنگ فیلتر آب در دمای بالا پردازش شده است، بنابراین سوزاندن آن در شرایط عادی دشوار است. با این حال، زغال سنگ معمولاً بسیار قابل اشتعال است. برای تشخیص آب فیلتر کربن فعال، فقط باید آنها را در دمای معمولی بسوزانید. اگر آتش بگیرد و قابل اشتعال باشد، زغال سنگ معمولی است و اگر به سختی سوزانده شود، کربن فعال است که آب را فیلتر می کند. این روش به راحتی قابل تشخیص است، اما روشن کردن آتش برای سوزاندن آنها نیاز به تلاش دارد.

  • استفاده از برق

کربن فعال علاوه بر تصفیه آب، قابلیت رسانایی الکتریسیته را نیز دارد. برای تشخیص آن از زغال سنگ معمولی، باید از اجسام الکتریکی مانند لامپ، تسترهای الکتریکی برای لمس زغال سنگ استفاده کنید. اگر اجسام الکتریکی کار کنند، کربن فعال است، اگر پدیده ای وجود نداشته باشد، زغال چوب معمولی است.

  • بر اساس قابلیت فیلتر هوا

کربن فعال این قابلیت را دارد که هوا را به طور بسیار موثری به ویژه برای گازهای سمی فیلتر کند. برای آزمایش کربن فعال، باید 1 قرص مس، 3 شیشه شیشه ای، 1 چوب پنبه با لوله هوا، 10 میلی لیتر محلول اسید نیتریک غلیظ، 2 چوب پنبه، چند عدد قرص زغال فعال و زغال معمولی تهیه کنید.

در اینجا مراحل انجام آن وجود دارد:

مرحله 1: گاز NO2 را برای آزمایش ویژگی تصفیه هوای کربن فعال آماده کنید. قرص مس را در یک ظرف شیشه ای قرار دهید، محلول اسید را به آرامی داخل آن بریزید. در این زمان، یک واکنش شیمیایی رخ می دهد و گاز NO2 قرمز مایل به قهوه ای را تشکیل می دهد.

مرحله 2: از چوب پنبه ای با لوله گاز برای پوشش شیشه استفاده کنید، لوله را با شیشه های شیشه ای باقیمانده وصل کنید تا 2 ویال NO2 تشکیل شود.

مرحله 3: چند قرص کربن فعال و زغال چوب معمولی را به نوبه خود در 2 شیشه حاوی NO2 قرار دهید. بطری که رنگ قهوه ای مایل به قرمز گاز NO2 را از دست می دهد، کربن فعال برای فیلتر کردن آب است و هیچ پدیده زغالی معمولی وجود ندارد.

از VN 5

+

مشاهده سریع

فیلتر کربن فعال نارگیل

  • بر اساس توانایی کربن فعال در فیلتر کردن کلر در آب

کلر یک ماده ضدعفونی کننده است که معمولاً در آب لوله کشی یافت می شود. با این حال، بوی این ماده برای کاربران کاملاً ناخوشایند است. فیلتر آب کربن فعال قابلیت حذف بوی کلر را دارد. برای تشخیص آب فیلتر کربن فعال باید دو لیوان با آب لوله کشی تهیه کنید و هر تکه زغال را داخل آن بریزید، اگر هر لیوانی بوی کلر ندهد، کربن فعال است که آب را فیلتر می کند، در غیر این صورت زغال معمولی است.

  • بر اساس ویژگی های بیرونی

اگر کربن فعال به شکل میله باشد، تشخیص آنها با چشم غیرمسلح برای شما دشوار است. اگر به صورت پودر باشد، می توانید موارد زیر را تشخیص دهید:

پودر کربن فعال برای تصفیه آب: رنگین کمانی مشکی، کاملا ریز، یکنواخت و خشک.

پودر زغال معمولا: سیاه، درشت، نه روشن، گاهی اوقات کمی مرطوب و ذرات ناهموار.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، کربن فعال ماده خاصی است که برای تصفیه آب و حل بسیاری از مشکلات استفاده می شود. اگر از فیلتر کربن فعال با کیفیت بالا استفاده می کنید، می توانید سرب، میکروپلاستیک ها، فلزات سنگین و برخی باکتری ها را حذف کنید. در عین حال، فیلتر کربن فعال برای حفظ مواد معدنی سالم کار می کند و TDS را در آب لوله کشی کاهش نمی دهد، مگر اینکه با سایر فناوری های فیلتراسیون ترکیب شود. علاوه بر این، این فیلتر در مراحل پیش تصفیه در فیلترهای UV، فیلترهای اسمز معکوس (RO) و غیره نیز استفاده می شود. اگر به دنبال فیلتر آب کربن فعال با کیفیت بالا و مقرون به صرفه هستید، لطفا با ما تماس بگیرید. برای پشتیبانی و مشاوره سریع با شرکت بهساز آب تماس بگیرید!

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *