تصفیه فاضلاب شهرک مسکونی

Spread the love
5/5 - (2 امتیاز)

 فاضلاب شهرک های مسکونی

بطورکلی به فاضلابی که در نتیجه استفاده انسان از آب برای مصارف بهداشتی تولید می شود، فاضلاب بهداشتی می گویند. از آنجا که این فاضلاب در اثر فعالیتهای انسانی تولید می گردد، گاهی به آن فاضلاب انسانی یا خانگی نیز گفته می شود. سرویس های بهداشتی، استحمام، شستشوی ظروف، شستشوی سطوح و لباسشویی عمده ترین فعالیتهایی هستند که به تولید فاضلاب بهداشتی-انسانی منجر می شوند.

البته باید توجه داشت که فاضلاب انسانی با فاضلاب شهری برابر نیست چرا که فاضلاب شهری علاوه بر فاضلاب خانگی حاوی برخی فاضلابهای دیگر از جمله فاضلاب ادارات و مراکزعمومی، واحدهای تجاری، صنایع داخل شهر و فاضلاب ناشی از نشت به داخل شبکه فاضلاب نیز می باشد.

حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از آلودگی آن از یک سو و لزوم استفاده مجدد از آب به سبب محدودیت در منابع آبی از سوی دیگر باعث شده است که امروزه تصفیه فاضلابهای بهداشتی از اهیمت خاصی برخوردار شده و توجهات بسیار ویژه ای را به سوی خود جلب نماید.

با توجه به اینکه حجم فاضلاب تولیدی روزانه شهرکهای مسکونی معمولا بیش از ۱۰۰ مترمکعب در شبانه روز است، شرکت مهندسی آبنیک برای تصفیه فاضلابهای بهداشتی-انسانی شهرک های مسکونی استفاده از تصفیه خانه های بتنی فاضلاب بهداشتی را پیشنهاد می نماید.

در چنین مواردی استفاده از پکیجهای فلزی یا دیگر انواع پکیج ها هزینه اجرای سیستم را ۲ تا چند برابر افزایش می دهد.

جدول ۱: متوسط سرانه مصرف آب خانگی (نشریه شماره ۳-۱۱۷, ۱۳۷۱)
ردیف نوع مصرف مقدار
لیتر به ازای هر نفر
در شبانه روز
۱ آشامیدن ۲-۵
۲ پخت و پز ۵-۱۰
۳ حمام ۲۵-۵۰
۴ لباسشویی ۱۰-۲۰
۵ ظرفشویی ۵-۱۵
۶ دستشویی و توالت ۲۰-۳۰
۷ شستشوی خانه ۳-۱۰
۸ کولر و تهویه مطبوع ۲-۵
۹ متفرقه ۳-۵
جمع ۷۵-۱۵۰

حجم فاضلاب بهداشتی

حجم فاضلاب بهداشتی معمولاً بستگی مستقیمی به تعداد افراد تحت پوشش دارد.

البته بهترین معیار برآورد مقدار فاضلاب، میزان آب مصرفی است. مطابق نشریه ۳-۱۱۸ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، حدود ۹۰-۸۰ درصد از آب مصرفی در مصارف بهداشتی-انسانی

به فاضلاب تبدیل می شود. بنابراین چنانچه بتوان مقدار آب مصرفی را محاسبه نمود، با استفاده از ضریب تبدیل آب به فاضلاب (۹/۰-۸/۰) می توان حجم فاضلاب تولیدی را برآورد نمود.

در جدول ۱ متوسط مصرف آب سرانه خانگی براساس نشریه ۳-۱۱۷ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور آمده است. چنانچه در این جدول مشخص است مقدار سرانه مصرف آب برای مصارف خانگی در محدوده ۱۵۰-۷۵ لیتر در شبانه روز قرار دارد.

چنانچه ملاحظه می شود مقادیر جدول ۱ در محدوده نسبتاً وسیعی است که این مسئله ناشی از مواردی چون فرهنگ و الگوی مصرف آب، سطح رفاه و قیمت آب و هزینه دفع فاضلاب می باشد.

به عنوان نمونه مصرف آب در دستشویی و توالت حداکثر ۳۰ لیتر در نظر گرفته شده است، این درحالی است که هم اکنون در شهرهای بزرگ و همچنین در واحدهای مسکونی سطح بالا،

تقریبا تمامی توالت ها به فلاش تانک مجهز هستند. با توجه به اینکه هربار استفاده از فلاش تانک حدود ۱۲ لیتر فاضلاب اضافی تولید می کند، بنابراین می توان گفت که

در چنین واحدهای مسکونی حجم مصرف آب و به تبع آن تولید فاضلاب ناشی از توالت بیش از ۳۰ لیتر در روز است و این مقدار می‌تواند تا ۷۰ لیتر در روز افزایش یابد.

با در نظرگرفتن چنین مواردی در جدول ۲ سرانه تولید فاضلاب بهداشتی – انسانی واحدهای مسکونی در ایران آمده است.

کیفیت فاضلاب بهداشتی

مواد خارجی که طی فعالیت های انسانی وارد آب می شود، تعیین کننده کیفیت فاضلاب بهداشتی هستند.

از آنجا که ماهیت فعالیت های بهداشتی-انسانی نه تنها در کشور ما بلکه در دیگر کشورهای جهان نیز تقریباً ثابت است لذا نوع مواد خارجی آلاینده ای که وارد آب مصرفی می شوند در محدوده مشخصی قرار دارند.

اما چون حجم مصرفی آب در این فعالیت ها بسته به سطح فرهنگ و رفاه متفاوت است، غلظت موادآلاینده در فاضلاب در نقاط مختلف تغییر می کند. به عبارت دیگر هرچه مصرف آب بیشتر باشد غلظت آلاینده ها در فاضلاب کمتر خواهد بود.

در جدول ۳ آنالیز نمونه وار کیفیت فاضلاب‌های بهداشتی در کشور ما آمده است.

فرآیند تصفیه فاضلاب

بخش عمده ای از آلاینده های فاضلاب‌های بهداشتی را موادآلی تشکیل می‌دهند که توسط میکروارگانیسم ها قابل تجزیه می باشند. بطورکلی تجربیات عملی و دانش تصفیه نشان داده است که وقتی نسبت BOD5 به COD بیش از ۰/۵۰ باشد،  استفاده از روشهای بیولوژیکی تصفیه فاضلاب با توجه به کارایی بالای آنها اولویت دارد.

این درحالی است که این نسبت در فاضلاب‌های بهداشتی در محدوده ۰/۷۰ – ۰/۶۵ قراردارد که نشان از قابلیت بسیارخوب آنها برای تصفیه بیولوژیکی است. چون غلظت BOD5 فاضلاب های بهداشتی کمتر از ۱۰۰۰ میلیگرم در لیتر است، استفاده از فرآیندهای بی هوازی که در غلظت های بالا کارایی دارند، تأثیر قابل توجهی در فرآیند تصفیه نداشته و بهتر است که برای دستیابی به یک سیستم تصفیه کارا و کم هزینه از فرآیندهای هوازی بیولوژیکی برای تصفیه این نوع فاضلاب ها استفاده نمود.

از آنجائیکه بخشی از مواد آلاینده فاضلاب بصورت معلق بوده و قابلیت ته نشینی دارند، لذا به منظور کاهش بار وارده بر سیستم هوازی بهتر است که از یک سپتیک تانک قبل از واحد هوازی استفاده نمود. بدین ترتیب بخش عمده ای از ذرات معلق طی فرآیند ته نشینی و شناوری بصورت فیزیکی و با هزینه کمتر و سهولت بیشتر از فاضلاب جدا می شوند.

به علاوه وجود شرایط مناسب برای رشد برخی باکتری ها و میکروارگانیسم ها در لجن تجمع یافته و ته نشین شده در سپتیک تانک، باعث انجام برخی فرآیندهای بیولوژیکی در تصفیه فاضلاب شده بطوریکه راندمان سپتیک تانک در تصفیه فاضلاب بهداشتی معمولاً به ۳۰-۱۰ درصد می رسد. معمولاً از مخزن دوم سپتیک تانک نیز برای پمپاژ فاضلاب به مخزن هوادهی سیستم تصفیه بیولوژیکی استفاده می شود.

چون باکتری ها و میکروارگانیسم ها مهمترین عوامل در تصفیه این نوع فاضلاب هستند، لذا همواره بخشی از آنها از واحد ته نشینی ثانویه خارج شده و همراه با پساب از سیستم بیرون می روند. به منظور جلوگیری از بروز هرگونه مشکل ناشی از آنها در اغلب موارد از یک سیستم گندزدایی (ضدعفونی) برای حذف آنها استفاده می شود.

شرکت مهندسی بهساز آب ارائه دهنده خدمات طراحی، ساخت و اجرا در کلیه زمینه های تصفیه آب و تصفیه فاضلاب و صنایع وابسته به آن از جمله تصفیه فاضلاب بهداشتی و تصفیه فاضلاب صنعتی

همچنین بخوانید:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *