تصفیه فاضلاب چیست؟

تصفیه-فاضلاب
تعریف تصفیه-فاضلاب
Spread the love
Rate this post

تصفیه فاضلاب فرایند زدودن آلاینده‌ها از پساب،به‌ویژه فاضلاب خانگی است که شامل فرایندهای شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی برای زدودن این آلاینده‌ها و تأمین فاضلاب تصفیه شده که برای محیط زیست بی‌خطر است، می‌باشد. معمولاً یکی از محصولات تصفیه فاضلاب، زباله نیمه‌جامد است که لجن فاضلاب نامیده می‌شود که نیازمند تصفیه جداگانه پیش از دفن یا استفاده است.

این فرایند به طور گسترده در صنعت و شهرها برای پاکسازی و تصفیه فاضلاب‌های صنعتی و شهری به کار می‌رود. اهداف تصفیه فاضلاب شامل حذف آلودگی‌ها مانند مواد آلی، مواد آلی نیتروژنی و فسفات‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها و افزایش اکسیژن محلول در آب است.

هدف از تصفیه فاضلاب

1- تامین شرایط بهداشتی برای زندگی مردم

2- پاک نگهداری محیط زیست

3- بازیابی فاضلاب

4-تولید کود طبیعی

5-تولید انرژی

 مراحل تصفیه فاضلاب

مرحله اول(تصفیه مقدماتی): وشامل است بر تصفیه ی فیزیکی از قبیل آشغال گیری، دانه گیری ، ته نشینی مواد معلق و بالاخره خشک کردن ودفع لجن.

مرحله دوم (تصفیه ثانویه ):  که شامل است بر تصفیه زیستی با استفاده از باکتریها ی گوناگون هوازی موجود در فاضلاب و تصفیه ی زیستی با استفاده باکتر های بی هوازی برای تصفیه فاضلاب و لجن.

مرحله سوم (تصفیه پیشرفته و یا تصفیه نهایی ) : شامل است بر زلال سازی و کاربرد یک وچند روش از تصفیه ی تکمیلی زیر :

_ ادامه ی فرایند نیترات زدایی

_گذرانیدن فاضلاب از صافی های ماسه ای و یا micro filtration

_ activated  carbon

_ نمک زدایی باروش تعویض ین

_ روش اسموزی وارونه و غیره

فناوری‌های استفاده شده در تصفیه فاضلاب

از جمله فناوری‌های استفاده شده در تصفیه فاضلاب می‌توان به فرایندهای بیولوژیکی نظیر تصفیه با فعال‌شناور، تصفیه با لجن فعال، استخراج بیوگاز اشاره کرد. همچنین، فناوری‌های فیزیکی نظیر استفاده از فیلتراسیون، اسیاب و رسوب‌گیری نیز به طور گسترده در تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *