تصفیه فاضلاب کشتارگاه

Spread the love
4/5 - (1 امتیاز)

تصفیه فاضلاب کشتارگاه

فاضلاب کشتارگاه ها به دلیل پراکنده شدن باکتریها و ویروسهای بیماریزا و همینطور آلوده شدن آبها سحطی و زیرزمینی و تجمع حیوانات موذی تهدید کننده سلامت افراد جامعه می باشد .

فاضلاب این منابع دلیل داشتن رنگ و و کدورت جلوه زشت و ناپسندی را ایجادمی کند میزان مواد ایجاد کننده بو ممکن است به حدی باشد که  اثرات  نامطلوبی را به محیط زیست انسانی بوجود آورد .

 بدلیل دارا بودن BoD,CoD بالا ، اکسیژن محلول  رودخانه بطور چشمگیری کاهش یافته و باعث از بین رفتن ماهیان آبزی می گردد.

این عامل حتی در پدیده شکوفایی جلبکها نقش بسزایی داشته و مرگ ماهیان را دو چندان می کند .خوشبختانه اخیراً در کشتارگاههای طیور ضایعات بازیافت شده و با عملیات پخت بصورت پودر گوشت برای درست کردن غذای طیور آبزیان و دامداری بکار می رود .

 استخوان دامها نیز برای استفاده از پودر استخوان بکار برده می شود ولی این روش به دلیل سوزاندن استخوانی باعث آلودگی هوا شده و حتی بوی ازاد دهنده آن منطقه اطراف خود را تحت الشعاع قرار می دهد. با توجه به موارد فوق می توان اینگونه استنباط کرد که با توسعه اطلاعات فن آوری می توان اغلب مشکلات زیست محیطی را مهار کرده و یک توازن معقول بین تکنولوژی و حفظ محیط برقرار کرد .

مشخصات فاضلاب تولیدی کشتارگاه بر حسی ساده و پیچیده بودن آنها متفاوت است.

منبع تولید فاضلاب کشتارگاههای دامی و طیور قسمت ذبح حیوانات ، شستشو احیاء و احشاء وشستشوی زمین و سرویس های بهداشتی کارکنان می باشد .

فاضلاب کشتارگاه بسیار قوی بوده و با داشتن بار آلی بسیار بالا شامل خون و پروتئین و… باعث ایجاد مشکلات حاد در منطقه می گردد . فاضلابهای تولید شده در این صنایع وارد سیل ها، رودخانه ها و مزارع مجاور می گردد و باعث آلودگی شدید این صنایع شده و خط آلودگی آبهای سطحی و زیر زمینی را به دنبال دارد .

از مهمترین شاخصهای الودگی فاضلاب این صنایع بالا بودن میزان TDS, COD , BOD  رنگ و کدورت و الاینده های میکروبی می باشد .

روشهای تصفیه فاضلاب کشتارگاه :

روش تصفیه این نوع فاضلاب ها به طور عمده روش تصفیه بیولوژیکی می باشد.

استفاده از ته نشین مقدماتی برای کاهش ضایعات و مواد معلق و شناور مفید می تواند باشد ولی بطور عمده روش تصفیه بیولوژیکی بر کاهش بار آلی فاضلابها مطرح خواهد بود .

به دلیل بالا بودن غلظت BOD فاضلاب استفاده از سیستم های دو مرحله ای برای رسیدن به استاندارد های قابل قبول تقریباً ضروری است.

جهت جدا سازی و بازیافت خون بایستی اقدامات زیر انجام شود :

  • تخصیص دادن یک قسمت از کشتارگاه جهت ذبح
  • احداث کانال جهت هدایت خون به مخزن مربوطه
  • تهیه و نصب یک مخزن در محل مناسب جهت جمع آوری خون

شرکت بهساز آب با بکارگیری روش های تصفیه نوین و پیشرفته و تلفیق روش های فیزیکوشیمیایی و بیولوژیکی اقدام به طراحی، ساخت و اجرای تصفیه خانه فاضلاب کشتارگاه ها می نماید.

این تصفیه خانه ها به صورت بتنی و فلزی و در ظرفیت های مختلف قابل اجرا بوده و در عین تصفیه فاضلاب به صورت کامل با اشغال حداقل فضای ممکن و اعمال حداقل هزینه ها، استانداردهای محیط زیست جهت تخلیه پساب تصفیه شده را برآورده می سازد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *