چگونه سیستم RO را با مواد شیمیایی تمیز می کنید؟

شستشوی ممبران اسمز معکوس
شستشوی ممبران اسمز معکوس
Spread the love
5/5 - (1 امتیاز)

تمیز کردن دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

اندازه منافذ فیلتراسیون سیستم تصفیه اسمز معکوس تنها 0.0001 میکرون است. با توجه به اندازه دقیق منافذ غشای اسمز معکوس، شستشوی معکوس منظم برای حفظ راندمان فیلتراسیون آن مورد نیاز است.

هنگامی که حجم نفوذ سیستم اسمز معکوس 10-15٪ کاهش می یابد، اختلاف فشار سیستم بین آب ورودی و غلیظ شده به 1.5 برابر مقدار اولیه افزایش می یابد، یا کیفیت آب تراوش 10-15٪ کاهش می یابد، شستشوی فیزیکی. دیگر نمی تواند عملکرد غشای اسمز را بازیابی کند و در این زمان به تمیز کردن شیمیایی نیاز است.

فرکانس تمیز کردن شیمیایی عنصر غشاء RO

چرخه تمیز کردن غشا به وضعیت آلودگی واقعی در محل بستگی دارد. چرخه تمیز کردن معمولی هر 3-12 ماه است. اگر بیش از یک بار در 1 ماه تمیز می شود، نیاز به بهبود پیش تصفیه مانند سرمایه گذاری اضافی یا طراحی مجدد سیستم غشایی دارید.

اگر چرخه تمیز کردن تجهیزات آب خالص اسمز معکوس هر 1-3 ماه یکبار باشد، باید بر تنظیم و بهینه سازی پارامترهای عملکرد سیستم موجود تمرکز کند. حتی اگر سیستم برای مدت طولانی آلوده نشده باشد، برای اطمینان از عملکرد بهتر سیستم، عموماً هر 6 ماه یکبار تمیزکاری شیمیایی در نظر گرفته می شود.

مواد موثر در شستشوی ممبران اسمز معکوس RO

آلاینده های مختلف باید از مواد پاک کننده مختلف استفاده کنند. معمولاً هنگام وقوع آلودگی تنها یک آلاینده وجود ندارد، بنابراین تمیز کردن شیمیایی معمولی باید شامل دو مرحله تمیز کردن با pH بالا و تمیز کردن با pH پایین باشد.

به طور کلی، ابتدا باید از محلول تمیزکننده با pH بالا برای تمیز کردن آلودگی روغن و میکروبی استفاده کرد و سپس از محلول تمیزکننده با pH پایین برای تمیز کردن آلودگی‌های فلزی یا اکسید فلزی استفاده کرد.

گاهی نیز ابتدا اسید شویی و سپس قلیایی شسته می شود یا فقط از یک ماده برای تمیز کردن استفاده می شود.

اقدامات احتیاطی قبل از تمیز کردن سیستم RO

 1. قبل از استفاده PH متر را کالیبره کنید.
 2. تخمین حجم مایع تمیز کننده استفاده شده.
 3. هنگام دست زدن، از عینک ایمنی، دستکش محافظ و لباس کار استفاده کنید.
 4. محدوده دما و pH محلول تمیز کننده با مقادیر مشخص شده مطابقت دارد.
 5.  اطمینان حاصل کنید که تمام مواد شیمیایی پاک کننده قبل از ورود مایع تمیز کننده به سیستم کاملاً حل و مخلوط شده اند.
 6. قبل از استفاده از دارو، فرم ایمنی دارو (MSDS) تهیه شده از شرکت داروسازی و دستورالعمل های روی دارو را به دقت مطالعه کنید.

مراحل تمیز کردن شیمیایی سیستم RO

 • شستشوی عناصر غشایی: با آب محصول اسمز معکوس یا آب تبادل یونی برای چند دقیقه شستشو دهید.
 • دارو را آماده کنید: اطمینان حاصل کنید که دارو کاملاً حل شده است.
 •  گردش: آب را در عنصر غشایی با جریان کم جایگزین کنید، بخشی از محلول تمیز کننده را تخلیه کنید و سپس به گردش در آورید. عملیات چرخه به مدت 5 دقیقه شروع می شود و با توجه به مقدار 1/3 جریان تنظیم شده به گردش در می آید. در طول سیکل 5-10 دقیقه ای، مطابق با جریان گردشی 2/3 جریان تنظیم شده به گردش در می آید.

پس از 10 دقیقه با توجه به نیاز جریان به گردش در می آید. زمان چرخه بر اساس مورد به مورد تعیین می شود. به طور کلی 1 ساعت طول می کشد. در این مدت، بررسی کنید که آیا مقدار pH در هر زمان تغییر می کند یا خیر.

فشار باید تا حد امکان پایین نگه داشته شود، با کمترین نفوذ ممکن. در همان زمان، نظارت کنید که آیا اختلاف فشار تغییر می کند یا خیر.

 • غوطه وری و گردش مجدد: به آرامی دریچه ورودی عنصر غشایی اسمز معکوس را ببندید و هنگامی که حجم گردش به صفر نزدیک شد، پمپ گردش خون را ببندید.

به منظور جلوگیری از خروج فرم مایع از مخزن تحت فشار، می توان دریچه مربوطه را در حین غوطه وری بست. معمولا در محدوده 1 تا 12 ساعت. پس از خیساندن، شیر مربوطه را باز کرده و بازیافت کنید.

 •  شستشو: از آب محصول اسمز معکوس یا آب تبادل یونی برای شستشوی عناصر غشایی و مواد شیمیایی موجود در دستگاه تمیز کننده استفاده کنید. در این زمان سیستم از حالت گردش به حالت تخلیه جایگزین می شود. سیستم غشایی را با آب تغذیه شستشو دهید. زمان شستشو حدود 20-60 دقیقه است.

اینکه آیا فلاشینگ کامل است یا خیر، می توان با اندازه گیری مقدار pH و هدایت زهکشی قضاوت کرد. مقادیر pH و رسانایی مشابه مقادیر آب ورودی است و در صورت عدم تغییر می توان شستشو را متوقف کرد.

 • اجرای آزمایشی. هنگامی که سیستم به طور معمول راه اندازی می شود، آب تولیدی اولیه باید تخلیه شود تا زمانی که کیفیت آب آب تولیدی نیازها را برآورده کند

همچنین بخوانید :

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *