5/5 - (2 امتیاز)

سختی گیر آب چاه

سختی گیر آب چاه یا سختی آب کشاورزی یکی از مشکلاتی است که از گذشته تا به حال در بیشتر صنایع با آن روبرو بوده اند. یکی از کاربردهای سختی گیر رزینی انجام سختیگیر آب چاه است.

با جریان یافتن آب سخت چاه در لوله ها املاح موجود در آب یا همان با اصطلاح رسوبات در لوله ها باقی می مانند. به همین دلیل قبل از رسوب بستن داخل لوله ها که منجر به بسته شدن راه لوله ها و در نتیجه گرفتن راه لوله ها میشود باید اقدام به بکارگیری تاسیسات تصفیه آب همانند سختی گیر رزینی نمود.

متاسفانه در کشور عزیزمان ایران هنوز مناطقی روستایی و دور افتاده هستند که از آب تصفیه شده لوله کشی شهری بی بهره اند و بایستی از همین تاسیسات سختیگیر آب چاه استفاده نمایند تا از آب با کیفیت و تمیز بهره مند شوند و همچنین اهمیت وجود آب در صنایع نیز غیر قابل انکار است و یکی از مهم ترین فواید وجود آب در صنایع مبدل حرارتی است و هرچه پوسته رسوبات ضخیم تر شود حجم کمتری از آب درون لوله ها جریان پیدا می‌کند که مسلماً در چنین شرایطی انتقال دما به خوبی انجام نخواهد.

برای از بین بردن تمام آلاینده های موجود در آب مانند بو، رنگ و مزه و همچنین باکترهای مضر از روش های مختلفی میتوان استفاده نمود که یکی از این روش ها استفاده از فیلتر کربنی است.

در واقع سختی گیر آب فقط نقش نرم کننده جریان آب و دستگاهی جهت حذف رسوبات سنگین و سخت محلول در آب چاه است و برای تصفیه آب چاه بصورت کامل باید از فیلترهای کربنی و شنی استفاده کرد.

تبادل یون توسط سختی گیر آب چاه

در این نوع تبادل یون یک یا چند نوع یون موجود در آب، جای خود را با یونهای موجود در رزین تعویض می کنند. یک نوع از این فرآیند ها ، باعث جابه جایی یونهای بار مثبت الکتریکی می شود که معروفترین آن رسوب گیر رزینی هستند.

در یک دستگاه سختی گیر آب ، سیال با املاح بالا که ناشی از وجود میزان زیاد یونهای کلسیم و منیزیم است، با رزین های دارای یون سدیم و یا پتاسیم در تماس قرارگرفته و این یونها جای خود را با یکدیگر تعویض می کنند.

سختی گیر آب چاه باعث حذف مقداری از یون های آهن موجود در آب چاه میشود.

یکی از روش تبادل یونی تبادل یون منفی یا همان آنیون بین رزین و آب است. در نوع آنیونی رسوب زدا یونهای منفی موجود در آب جای خود را با یون کلر موجود در رزین میدهند. اصلی ترین رزین های در تبادل آنیون ها تبادل کلر است.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *