فرآیند های بیولوژیکی بی هوازی تصفیه فاضلاب

Spread the love
Rate this post

 روشهای بی هوازی بیولوژیکی UASB

فرآیند های بیولوژیکی بی هوازی تصفیه فاضلاب

روش UASB یکی از مهترین فرآیند های بیولوژیکی بی هوازی تصفیه فاضلاب در تصفیه انواع فاضلابها به خصوص فاضلابهای صنعتی  است.UASB مخفف Upflow Anaerobic Sludge Blanket و به معنای ((پتوی لجن بی هوازی رو به بالا)) است.

این روش در سال ۱۹۷۹ توسط دکتر Gatze Lettinga در دانشگاه Wageningen هلند ابداع گردید.این روش شامل یک رئاکتور بی هوازی است  فاضلاب از قسمت پایین آن وارد شده و در حین حرکت رو به بالای خود با پتوی لجن (توده میکروارگانیسمها) تماس می یابد.

 

فرآیند های بیولوژیکی بی هوازی تصفیه فاضلاب ین تماس سبب جذب مواد آلی فاضلاب توسط میکروارگانیسم ها تجزیه آنها طی فرآیندهای بیولوژیکی می شود.

رئاکتورUASB مشابه دیگر رئاکتورهای بی هوازی نسبت به تغییرات دما و pH حساس است.بهترین دمای کارکرد رئاکتور UASB محدوده دمایی ۴۰-۳۰ درجه سانتیگراد و pH بهینه آن حدود ۷ می باشد.اما کلیدی ترین پارامتر کنترل این رئاکتور سرعت جریان روبه بالای فاضلاب است چراکه سرعت کم سببته نشین شدن توده بیولوژیکی و سرعت بیش از اندازه باعث خروج میکروارگانیسم ها از رئاکتور می شود.بسته به نوع فاضلاب سرعت بهینه جریان رو به بالا ۱-۰/۶ متر بر ساعت می‌باشد.انجام واکنشهای بیولوژیکی در محیط بی هوازی رئاکتور باعث تولید گازهایی می شود که به آنها بیوگاز می گویند.

پکینگ  مدیا

استفاده از فرایند رشد چسبیده در سیستمهای هوازی و بی هوازی با تثبیت میکروارگانیزمها بر روی پکینگ و تشکیل بیوفیلم موجب افزایش جرم زیست توده به صورت چسبیده و معلق می شود. در عین بالا بردن تصفیه زیستی موجب کاهش حجم مورد نیاز تصفیه می شود.

در اصلاح سیستمهای هوازی می توان با نصب مدیای بیوفیکس ( تحقیقات پیشرفته ) ظرفیت تصفیه خانه را چندین برابر افزایش داد.

تصفیه خانه هایی که دارای مشکل می باشند ارتقاء داده و بهینه سازی نمود. در فرآیند های بیولوژیکی بی هوازی تصفیه فاضلاب مانند UASB با نصب مدیای بیوفیکس ( تحقیقات پیشرفته ) در قسمتی از حجم راکتور و یا تمامی آن می توان علاوه بر بالا بردن ظرفیت، بیوراکتور را نسبت به شوکهای آلی، هیدرولیکی، شیمیایی و حرارتی مقاوم ساخته و از فرار لجن جلوگیری نمود.

بر همگان واضح است که در صورت فرار لجن از راکتورهای بی هوازی به علت سرعت رشد (yield) پایین میکروارگانیسمهای بی هوازی ماهها وقت لازم است بیوراکتور دوباره به وضعیت مطلوب اولیه بازگردد.

موارد کاربرد این پکینگ مدیا افزایش ظرفیت تصفیه خانه های موجود، بهینه سازی بایوراکتورهای در حال کار و مقاوم نمودن آنها به شوک های آلی – حرارتی و هیدرولیکی، حذف نیترات از آب شرب به روش بیولوژیکی، حذف آمونیاک از مزارع پرورش ماهی و افزایش ظرفیت آن، برجُ های تماس مایع و گاز، برجهای گاز زدایی و برج های خنک کننده و موارد بسیار دیگر میباشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *