قیمت پکیج تصفیه فاضلاب

Spread the love
4.6/5 - (14 امتیاز)

عوامل موثر بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب 

عوامل زیادی در تعیین قیمت ساخت پکیج تصفیه فاضلاب (پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی ، پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی ، پکیج تصفیه فاضلاب انسانی )موثر می باشد که با درنظر گرفتن تمام فاکتورها می توان حدود قیمت پکیج فاضلاب را بین 55,000,000 تا 600,000,000 تومان برآورد نمود.

در هرصورت جهت طراحی و برآورد قیمت، بررسی فاکتورهای زیر ضروری می باشد

دبی ورودی 

مقدار دبی تولیدی فاضلاب رابطه مستقیم با ابعاد پکیج تصفیه فاضلاب و درنتیجه مقدار مصالح مصرفی و قیمت محصول خواهد داشت. طراحی پکیج های تصفیه فاضلاب اصولا براساس مقدار متوسط دبی فاضلابی که از طریق ایستگاه پمپاژ فاضلاب به پکیج تصفیه فاضلاب وارد می شود، صورت می گیرد. تعیین دبی ورودی نیز از طریق انجام مطالعات برروی میزان آب مصرفی و در نظر گرفتن ضرایب تبدیل آب به فاضلاب محاسبه خواهد شد. 

همچنین برای سنجش دبی و انتخاب ظرفیت مناسب برای سیستم تصفیه می توان با ساتفاده از ضرایب تبدیل آب به فاضلاب (۰٫۷ الی ۰٫۹) بر اساس میزان آب مصرفی حدود دبی را تعیین نمود.

کیفیت فاضلاب ورودی 

نوع و ماهیت فاضلاب ورودی نیز از پارامتر های تاثیرگذار بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب می باشد. پارامترهای کیفی فاضلاب نظیم BOD، COD، pH، TSS و … تعیین کننده نوع فرآیند می باشد. به عنوان مثال در طراحی پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی با توجه به ماهیت فاضلاب واحدهایی جهت پیش تصفیه یا تصفیه تکمیلی لازم به اجرا می باشد در صورتی که برای تصفیه فاضلاب بهداشتی روش های دیگر و کم هزینه تری به کار برده می شود. 

فرآیند تصفیه فاضلاب 

انتخاب نوع فرآیند تصفیه فاضلاب که هم به جهت راندمان مناسب تصفیه و هم از نظر سادگی کنترل و بهره برداری و همچنین عمر مفید و انعطاف بالا در پذیرش دبی و آلاینده ها، از مهم ترین فاکتورهای موثر در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب می باشد. به طور مثال جهت تصفیه فاضلاب های بهداشتی فرآیندهای تصفیه هوادهی گسترده EAAS و لجن فعال رشد چسبیده با بستر ثابت (IFAS) هم از نظر اقتصادی و هم از نظر فنی (شوک پذیری بسیار مناسب، بهره برداری و راهبری ساده و …) بسیار توجیه پذیر می باشد که در مقاله “تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال” می توانید مطالب بیشتری را بخوانید. از سوی دیگر در تصفیه فاضلاب های صنعتی به جهت طیف گسترده آلاینده ها، شاهد به کارگیری فرآیندهای مختلفی از قبیل انواع فرآیند های تصفیه فیزیکو شیمیایی، چربی گیر ها، فرآیندهای بی هوازی UASB ، ABR ، UAFB و فرآیندهای هوازی MBBR و MBR می باشیم . 

استاندارد پساب خروجی 

استاندارد خروجی پکیج تصفیه فاضلاب جهت استفاده مجدد نیز یکی دیگر از عوامل تعیین کننده قیمت پکیج فاضلاب می باشد، به این صورت که هرچقدر این کیفیت پساب خروجی بهتری مدنظر باشد، نیاز به فرآیندها و تجهیزات پیشرفته تری جهت حصول خواهد بود و در نتیجه شاهد افزایش قیمت پکیج تصفیه فاضلاب خواهیم بود. 

متداول ترین استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست در خروجی پکیج تصفیه فاضلاب جهت مصرف آبیاری کشاورزی و فضای سبز می باشد ولی در شهرهای ساحلی استاندارد تخلیه به آب های سطحی نیز بسیار متداول می باشد که خود نیاز به واحدهای فرآیندی بیشتری جهت حذف نیترات و فسفات پساب می باشد. اخیرا با پیشرفت تکنولوژی و ورود ممبران ها به پکیج های تصفیه فاضلاب شاهد حصول کیفیت خروجی بسیار بهتری در تصفیه فاضلاب می باشیم که می توان جهت مصرف فلاش تانک ها و همچنین ورود به سیستم های تصفیه آب RO مورد استفاده قرار داد .

تجهیزات

برند تجهیزات متداول در پکیج تصفیه فاضلاب از قبیل پمپ ها، بلوئر ها، میکسر ها، دیفیوزر ها، تابلو برق و … یکی دیگر از فاکتورهای اساسی در کارایی پکیج تصفیه فاضلاب و قیمت آن می باشد. شرکت آب پاک با تجربه چندین ساله خود در این زمینه معتبرترین برندهای اروپایی برای تجهیزات پکیج های تصفیه فاضلاب از قبیل Aerzen ، Lowara ، Ebara ، Etatron ، Jager  و … به کار می برد. 

سیستم کنترل 

عامل دیگری که تاثیر خود را در اپراتوری و بهره برداری پکیج تصفیه فاضلاب نشان می دهد نوع سیستم کنترلی به کار گرفته شده در پکیج تصفیه فاضلاب می باشد. معمولا در پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی این امر از ضرورت کمتری برخوردار می باشد، درحالی که در پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی و همچنین فرآیندهای تصفیه پیچیده تر جهت کنترل بهتر سیستم از انواع آنالیزور ها و سنسورهای pH ، دما ، کدورت ، DO ، MLSS و … و همچنین تابلو برق های PLC و HMI با برندهای معتبر مانند Schneider استفاده می شود.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *