معرفی انواع پکیج تصفیه فاضلاب

Spread the love
4/5 - (2 امتیاز)

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

پکیج تصفیه فاضلاب دستگاهی است که از آن برای تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود. پکیج تصفیه فاضلاب آلاینده‌های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی را از پسماندها جدا می‌کند تا این آلاینده‌ها که برخی از آن‌ها هم مضر هستند، وارد طبیعت نشوند.

 نحوه کار این پکیج‌ها به این‌ صورت است که در ابتدا فاضلاب وارد آن می‌شود، فاضلاب وارد شده از مراحل مختلف پکیج تصفیه عبور می‌کند. در هر یک از این مراحل برخی از آلاینده‌های مضر از فاضلاب حذف می‌شوند.

فاضلاب در نتیجه گذر از مراحل مختلف از نظر نداشتن آلاینده‌های مضر برای طبیعت به سطح قابل قبولی می‌رسد. پس از رسیدن به این سطح فاضلاب آمادگی ورود به طبیعت را پیدا می‌کند.

در برخی موارد از فاضلاب تصفیه شده برای مصارف مختلف از جمله مصارف کشاورزی و صنعتی استفاده می‌شود.

فواید پکیج تصفیه فاضلاب

از فواید پکیج تصفیه فاضلاب می‌توان گفت فاضلاب با گذر از مراحل مختلف تصفیه آلاینده‌های مضر خود را از دست می‌دهد. در نتیجه از انتقال بیماری‌های واگیر توسط فاضلاب جلوگیری می‌شود.

 از طرفی دیگر  بدون نگرانی می‌توان از فاضلاب تصفیه شده برای مصارف کشاورزی استفاده کرد که این مورد خود در کاهش کمبود آب می‌تواند تأثیر مثبتی داشته باشد.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی

یکی از انواع پکیج تصفیه فاضلاب، تصفیه فاضلاب صنعتی است. واحدهای صنعتی برای انجام قسمت زیادی از فعالیت‌های خود نیاز به استفاده از آب دارند.

 آب استفاده شده در واحدهای صنعتی از دستگاه‌های مختلف صنعتی عبور کرده. طی استفاده از آب در مصارف صنعتی این آب با انواع آلاینده‌ها مخلوط می‌شود و در نهایت به فاضلاب شیمیایی یا فاضلاب صنعتی تبدیل می‌شود.

با توجه به این موضوع که بسیاری از مواد شیمیایی و آلاینده‌های طبیعی برای محیط‌زیست و انسان‌ها خطرآفرین هستند ورود این نوع از فاضلاب به محیط‌زیست و در نهایت به سفره‌های آب زیرزمینی می‌تواند برای سلامت محیط‌زیست و حیواناتی که در آن زندگی می‌کنند مضر باشد.

این موضوع سبب شده تا بیشتر واحدهای صنعتی برای کاهش خطر فاضلاب‌های تولیدی‌شان از پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده کنند. پکیج استفاده شده برای تصفیه فاضلاب صنعتی در مقایسه با دیگر پکیج‌های تصفیه فاضلاب متفاوت‌ هستند. پکیج تصفیه فاضلاب فلزی شناخته‌ترین پکیجی است که برای تصفیه پسماندهای صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

تصفیه در این نوع پکیج تصفیه فاضلاب سه مرحله دارد. مرحله تصفیه فیزیکی، مرحله تصفیه شیمیایی و در نهایت مرحله تصفیه بیولوژیکی.

مرحله تصفیه بیولوژیکی خود به دو قسمت پکیج تصفیه هوازی و پکیج تصفیه بی‌هوازی تقسیم می‌شود. این مرحله از تصفیه در مقایسه با دیگر مراحل از کیفیت بیشتری برخوردار است. در مرحله تصفیه شیمیایی با توجه به نوع و میزان مواد آلوده و فلزات سنگین فاضلاب مراحل مختلفی برای تصفیه انجام می‌شود.

به‌طور کلی مراحل تصفیه فاضلاب صنعتی عبارتند از: مخزنی که در آن ته‌نشینی لجن انجام می‌شود، مخزنی که در آن مواد منعقد کننده به فاضلاب اضافه می‌شود، در نظر گرفتن فیلتراسیون برای تصفیه فیزیکی فاضلاب و جدا کردن آلودگی‌های فیزیکی از آن، دارا بودن تجهیزات خاصی به‌منظور جمع‌آوری لجن و در نهایت هم تصفیه بیولوژیکی انجام می‌شود.

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

فاضلاب‌های انسانی و ورود آن به طبیعت از جمله معضلات مهم و همیشگی انسان‌ها بوده است. همین موضوع سبب شده تا استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب انسانی تولید شرکت تصفیه فاضلاب تمدن تصفیه ایرانیان در مکان‌هایی نظیر ساختمان‌های مسکونی، بیمارستان‌ها، مکان‌های آموزشی و … مورداستفاده قرار گیرد.

فاضلاب‌های انسانی به دلیل داشتن ویروس و میکروب می‌توانند سبب گسترش بیماری‌های واگیردار شوند. به همین دلیل قبل از ورود فاضلاب بهداشتی و انسانی به طبیعت بر روی تصفیه آن تأکید زیادی شده است.

 همان‌طور که می‌دانید فاضلاب انسانی مواد شوینده، مواد آلی، باکتری‌های متفاوتی را با خود به همراه دارد. این موضوع سبب شده تا فاضلاب انسانی را به دو نوع تقسیم کنند. یک نوع فاضلاب انسانی که از آن تحت عنوان آب خاکستری یاد می‌شود به فاضلابی گفته می‌شود که متشکل از آب‌هایی است که طی فرایندهای شست‌وشو تولید شده‌اند.

در این نوع فاضلاب انسانی درصد مواد شوینده زیاد است.

نوع دوم فاضلاب انسانی هم فاضلاب تولید شده از آب سرویس‌های بهداشتی است. دو نوع فاضلاب ذکر شده از نظر میزان آلودگی و مواد آلاینده با یکدیگر متفاوت هستند. در نهایت از ترکیب این دو نوع فاضلاب تولید شده فاضلاب انسانی بهداشتی به وجود می‌آید. این نوع فاضلاب از جمله فاضلاب‌های پرخطر محسوب می‌شود.

ورود آن به محیط‌زیست و نفوذ به سفره‌های آب زیرزمینی‌ می‌تواند منشأ گسترش بیماری‌های واگیردار باشد. جدای از این سلامت انسان و محیط را نیز به خطر می‌اندازد. موارد گفته شده به درستی اهمیت استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی در مکان‌های مختلف را نشان می‌دهد.

لازم به توضیح است که به‌طور کلی آب فاضلاب از هر نوعی که باشد آلوده است و ورود آن به طبیعت می‌تواند سلامت انسان و محیط‌زیست را به خطر بیندازد. تفاوت در نوع و میزان آلاینده‌های فاضلاب‌های مختلف سبب شده تا فرایند موردنیاز برای تصفیه آن‌ها متفاوت باشد. برای تصفیه فاضلاب از پکیج تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود.

 این دستگاه برای تصفیه فاضلاب مراحل مختلفی دارد. یک مرحله از آن مخصوص تصفیه فیزیکی فاضلاب است که فاضلاب را از هرگونه زباله و آلودگی فیزیکی پاک می‌کند. مرحله دوم تصفیه شیمیایی و پاکسازی فاضلاب از آلاینده‌های خطرساز است و در نهایت مرحله تصفیه بیولوژیکی‌.

فاضلاب پس از عبور از مراحل مختلف تصفیه به سطح قابل‌قبول می‌رسد و می‌تواند وارد طبیعت شود یا اینکه مجدد مورداستفاده قرار گیرد.

منبع : https://www.khabaronline.ir.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *