نحوه عملکرد دستگاه سیکلون

Spread the love
5/5 - (1 امتیاز)

دستگاه سیکلونی

سیکلون یا جدا کننده سیکلونی دستگاه صنعتی است که جهت غبارگیری و جمع‌آوری ذرات معلق در گازها مورد استفاده قرار میگیرد و در واقع با استفاده از نیروی گریز از مرکز و نیروی گرانش عمل جداسازی را انجام میدهند.

همانگونه که گفته شد سیکلون (Cyclonic separation) دستگاهی صنعتی است که جهت غبارگیری و جمع آوری ذرات معلق موجود در فضا مانند هوا، گاز یا حتی مایعات و مواد ریزی که به دلیل فعالیت های ماشینی ایجاد شده اند، طراحی و تولید شده است. سیکلون از دو نیروی چرخش سیال و همچنین گرانش برای جداسازی از ذرات معلق گرفته تا ذرات تا ذرات جامد رطوبت گیری می شوند یا از سیال جداسازی میشوند.

کاربرد دستگاه سیکلون

دستگاه سیکلون در محیط های صنعتی کاربرد دارند یا تمام صنایعی که ذرات گرد و غبار در آنها به چشم میخورد. برخی از این  این صنایع عبارتند از:

  • کارخانه سیمان
  • کارخانه گچ
  • کارخانه فولاد
  • کارخانه قند

نحوه عملکرد دستگاه سیکلون

دستگاه سیکلون دارای دو بخش برای جمع آوری ذرات دارند که ابتدا در قسمت اول خاکروبه ها و ذرات سنگین جمع آوری می شوند و سپس مواد و ذرات ریزتر جمع آوری خواهند شد. به این دستگاه به دلیل وجود دو مرحله ایی بودن در نحه انجام کار، دستگاه دو مرحه ایی نیز میگویند.

نحوه عملکرد دستگاه به این صورت است که با وارد شدن هوا به دستگاه یک مارپیچ سانتریفیوژی یا اسپیرال منتقل  و باعث جمع شدن ذرات بزرگتر از طریق فشار هوا میشود که در واقع بخش اول کار انجام خواهد شد و سپس ذرات به بخش دوم فیلتر میروند و باعث میشود ذرات ریز تر در بخش دوم جمع آوری شوند. نکته قابل توجه در دستگاه سیکلون این است از نیروی سانتریفیوژی به عنوان ابزار اصلی جدا سازی ذرات مواد استفاده می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *